Product Specifications
Jewelry Information
| Brand | Wang Jewelry |
| Collection name | Spring Romance |
| Accessory material | 14K gold-filled brass, 925 sterling silver |
| Gem type | Pearl |
| Minimum total gem weight | 6.9 g (0.243 ounces) |
| Length | 4.0 centimeters (1.57 inches) |
| Setting | Push back |
| Chain | Silk |
| Resizable | No |
| Number of stones | 86 |
| Model number | WJ-PL072 |
Pearl Information
| Number of pearls | 86 |
| Surface markings and blemishes | Clean |
| Shape | Round |
| Uniformity | Good |
| Luster | High luster |
| Minimum color | White |
| Size per pearl | 3.5 mm (0.138 inches) |
| Stringing method | Silk knotted |
| Pearl type | Freshwater cultured |













Reviews
There are no reviews yet.