Product Specifications
Jewelry Information
| Brand | Wang Jewelry |
| Collection name | Spring Romance |
| Accessory material | 14K gold-filled brass, 925 sterling silver |
| Gem type | Pearl, CZ diamond |
| Minimum total gem weight | 5.5 g (0.194 ounces) |
| Length | 3.5 centimeters (1.38 inches) |
| Setting | Push back |
| Chain | 14K gold-filled brass |
| Resizable | No |
| Number of stones | 14 |
| Model number | WJ-PL073 |
Pearl Information
| Number of pearls | 2 |
| Surface markings and blemishes | Clean |
| Shape | Button |
| Uniformity | Good |
| Luster | High luster |
| Minimum color | White |
| Size per pearl | 7.0 mm (0.276 inches) |
| Stringing method | N/A |
| Pearl type | Freshwater cultured |













Reviews
There are no reviews yet.