Product Specifications
Jewelry Information
| Brand | Wang Jewelry |
| Collection name | Spring Romance |
| Accessory material | 14K gold-filled brass, 925 sterling silver |
| Gem type | Pearl |
| Minimum total gem weight | 7.5g (0.265 ounces) |
| Length | 4.0 centimeters (1.57 inches) |
| Setting | Push back |
| Chain | 14K gold-filled brass |
| Resizable | No |
| Number of stones | 2 |
| Model number | WJ-PL069 |
Pearl Information
| Number of pearls | 2 |
| Surface markings and blemishes | Clean |
| Shape | Baroque |
| Uniformity | Good |
| Luster | High luster |
| Minimum color | White |
| Size per pearl | 14*20 mm (0.551*0.787 inches) |
| Stringing method | N/A |
| Pearl type | Freshwater cultured |













Reviews
There are no reviews yet.