Product Specifications
Jewelry Information
| Brand | Wang Jewelry |
| Collection name | Spring Romance |
| Accessory material | 14K gold-filled brass, 925 sterling silver, gold-filled coin |
| Gem type | Pearl |
| Minimum total gem weight | 28.6 g (1.01 ounces) |
| Length | 45 centimeters (17.72 inches) |
| Chain | Silk |
| Resizable | No |
| Number of stones | 54 |
| Model number | WJ-PL071 |
Pearl Information
| Number of pearls | 54 |
| Surface markings and blemishes | Clean |
| Shape | Baroque |
| Uniformity | Good |
| Luster | High luster |
| Minimum color | White |
| Size per pearl | 7.5 mm (0.295 inches) |
| Stringing method | N/A |
| Pearl type | Freshwater cultured |












Reviews
There are no reviews yet.